v tokratni oddaji vam bomo predstavili več dogodkov, ki so se odvijali pri nas. In sicer boste deležni informacij kako so se župani jugo-vzhodne Slovenije in Posavja odločili reševati t.i. romske problematike in zakaj so bili njihovi predlogi v Državnem zboru zavrnjeni. Sicer je spremembe zakonov, ki urejajo romsko problematiko, pripravljala že prejšnja Janševa vlada. Vladna koalicija (Gibanje Svoboda, SD in Levica) je 4.10. na hitro zaključila obravnavo štirih zakonskih predlogov pobude z nazivom “za zaščito otrok v problematičnih socialnih okoljih”, in tako je bil predlog županov zavrnjen, kljub temu, da je bilo v Državni zbor vloženih več kot 31 podpisov volivk in volivcev.
V četrtek 5.10.2023 je ribniški svet sprejel sklep, po katerem bo občina nadaljevala postopek umeščanja romskih naselij v prostor. V njem bodo odločili tudi, ali bo romsko naselje v Lepovčah ostalo na trenutni lokaciji ali ga bodo preselili severneje ob cesto proti Mali gori. Po besedah župana za umeščanje romskega naselja, ki leži ob gospodarski coni v Lepovčah, obstajata dve možnosti. Po prvi bi naselje z nekaj ureditvenimi posegi ostalo na trenutni lokaciji, po drugi pa bi ga preselili nekoliko severneje, ob cesto proti Mali gori. Občina bo po četrtkovi odločitvi občinskega sveta, da nadaljujejo z umeščanjem romskih naselij v prostor in jih na ta način legalizirajo, po besedah župana nadaljevala s postopkom za spremembo občinskega prostorskega načrta. V tem postopku bo sprejeta tudi odločitev, katera od omenjenih dveh možnosti, je najbolj primerna. Se pa zaveda, da v kolikor se bodo odločili, da Romi v Lepovčah ostanejo tam, kjer so, da nove širitve gospodarske cone, razen že predvidenih, najverjetneje več ne bodo mogoče. Da ostanejo na trenutnem mestu, si sicer želijo tudi Romi sami.
V oddaji bomo na kratko povzeli tudi dogodek, ki se je zgodil v Dobruški vasi, kjer naj bi prebivalec romskega naselja napadel policista.
v oddaji boste lahko prisluhnili intervjuju nekako vodilne trojice na področju NVO, ki pokrivajo romsko skupnosti, in sicer g. Željko Jovanović (direktor organizacije ERIAC – Evropski romski inštitut za umetnost in kulturo), g. Redžep Ali Čupi (Direktor Direktorata za promocijo in razvoj jezikov v izobraževanju za etnične manjšine v Beogradu) in g. Mensur Haliti ( ustanovitelj organizacije Upre Roma iz Srbije). Omenjeni so spregovorili o 20. letih strategij in projektov, pa se Romi še vedno počutijo zapostavljene in jezne, saj ne vidijo bistvenega izboljšanja življenjskih razmer. Da podpora Romom ni breme – je pomembna naložba v najstarejšo etnično populacijo Zahodnega Balkana. Predstavili so tudi študije, ki kažejo, da se naložbe v zaposlovanje Romov znatno povrnejo v 2 do 5 letih. Zato opolnomočenje romskih skupnosti ni le moralno pravilno – je ekonomsko pametno!
V drugem delu oddaje pa bomo spregovorili o Mednarodni konferenci, katero je organiziral Svet romske skupnosti v sodelovanju z Evropsko romsko Zvezo in Zvezo Romov Slovenije. Na konferenci, ki je potekala 21. septembra v Radencih so bili prisotni, poleg slovenskih romskih aktivistov, tudi aktivisti in delegati držav članic Evropske romske Zveze, predstavniki evropskih institucij, predstavniki državnih institucij Vlade Republike Slovenije. Na konferenci se je govorilo o temah uresničevanje desetletnega načrta EU komisije za podporo Romom v EU (enakost, vključevanje, udeležba, izobraževanje, zaposlovanje, ……). Predstavljeni so bili tudi različni primeri dobrih praks v okoljih kjer živijo Romi. Prav tako pa so se na konferenci dotaknili varnostnih razmer v okoljih, kjer živijo Romi.
Vse omenjeno in še več boste izvedeli v oddaji 28.9.2023 s pričetkom ob 18.-i uri.
Oddajo podpirata Svet romske skupnosti RS in Ministrstvo za kulturo RS.