Anatomija sovraštva in klic k odgovornosti – Globinski pogled na izzive romske skupnosti v Sloveniji

V četrtek, 17. julija 2025, ob 18.00 uri, vas ekipa RIC Anglunipe vabi k poslušanju izjemno pomembne in aktualne oddaje “Romano Anglunipe”, ki bo tokrat osvetlila eno najhermetičnejših tem sodobne slovenske družbe: naraščajočo napetost med večinskim prebivalstvom in romsko skupnostjo. Oddaja ne bo le poročala o dogodkih, temveč se bo poglobila v njihove vzroke, posledice in širše družbene implikacije.

Osrednji del tokratne oddaje bo posvečen analizi neljubih kaznivih dejanj, ki so se v zadnjem času dogajala po Sloveniji in v katere naj bi bili po nekaterih navedbah vpleteni posamezniki iz romske skupnosti. Pomembno je poudariti, da bo oddaja skušala ločiti individualno odgovornost od kolektivnega obsojanja, kar je ključno v izogibanju pavšalnim obsodbam celotne skupnosti. Kolektivno stigmatiziranje in posploševanje ne prispevata k reševanju problemov, temveč le poglabljata prepade in ustvarjata plodna tla za sovraštvo in diskriminacijo.

Na dogajanje so se v odziv, ali morda celo v izzivanje, odzvale tudi t.i. civilne iniciative iz Ljubljane in Šentjerneja, ki so organizirale neregistrirane in s tem nezakonite shode proti romski skupnosti v Sloveniji. Tovrstni zbori, ki niso prijavljeni pristojnim organom, ne predstavljajo le kršitve zakona o javnih zbiranjih, temveč so skrajno problematični tudi v svoji vsebini. Ko se neprijavljeni shodi usmerijo proti ranljivi manjšinski skupnosti, se meja med izražanjem mnenja in spodbujanjem sovraštva nevarno zabriše. Gre za dejanja, ki lahko ustvarjajo občutek strahu in negotovosti pri pripadnikih romske skupnosti ter potencialno vodijo v še hujše oblike diskriminacije in celo nasilja. Oddaja bo raziskala, kdo stoji za temi iniciativami in kakšni so njihovi resnični motivi.

Vendar pa se problem ne konča pri (ne)civilnih iniciativah. Še posebej zaskrbljujoče je dejstvo, da sovraštvo, diskriminacijo in nesprejemanje romske skupnosti aktivno in javno ojačujejo celo izvoljeni predstavniki ljudstva. Poslanec SDS-a, gospod Mahnič, si je drznil javno pozivati prebivalce k oboroževanju, češ da se bodo le tako lahko ubranili. Takšne izjave niso le neodgovorne, temveč so izrazito nevarne. Poziv k oboroževanju in samopomoči spodkopava temelje pravne države, spodbuja anarhijo in lahko neposredno vodi v eskalacijo nasilja. V demokratični družbi je uporaba sile izključno v pristojnosti državnih organov, kot so policija in sodstvo. Igranje na strah in spodbujanje vigilantizma je nedopustno za vsakega javnega funkcionarja, še posebej pa za poslanca, katerega dolžnost je zagotavljanje varnosti in spoštovanja zakonov. Oddaja bo podrobneje preučila pravne in etične posledice takšnih izjav.

Še dlje je šel poslanec NSi-ja, gospod Reberšek, ki si je dovolil celotno romsko skupnost večkrat zmerjati z izrazom “CIGANI”. Uporaba te izrazito pejorativne, zgodovinsko obremenjene in žaljive besede je daleč od slučajne netaktnosti. “Cigani” je izraz, ki je bil skozi zgodovino uporabljen za sistematično poniževanje, diskriminacijo in instrumentalizacijo romskega naroda, služil je kot podlaga za preganjanje, deportacije in celo genocid. Njegova raba s strani javnega funkcionarja ni le pomanjkanje splošne kulture in osnovne empatije, temveč je namerna ignoranca do boleče zgodovine in zavračanje osnovnega spoštovanja do človeka in lastne zgodovine! Takšne besede dehumanizirajo, legitimirajo predsodke in ustvarjajo sovražno okolje, kar je v popolnem nasprotju z načeli demokratične in vključujoče družbe. Politični predstavnik mora biti zgled, ne pa širilec sovraštva.

Oddaja “Romano Anglunipe” bo te pojave podrobno analizirala. Poudarila bo, da se sovraštvo pogosto napaja iz nevednosti, stereotipov in namernega ignoriranja dejstev. Namesto obtoževanja in spodbujanja delitev je nujno, da se osredotočimo na dialog, izobraževanje in iskanje konstruktivnih rešitev za izboljšanje sožitja in vključevanja. To vključuje tako odpravljanje dejanskih problemov, kot je kriminaliteta (ki mora biti obravnavana individualno in ne kolektivno), kot tudi boj proti diskriminaciji, ki jo romska skupnost trpi že stoletja.

V luči vsega povedanega je poslušanje oddaje “Romano Anglunipe” v četrtek, 17. julija 2025, ob 18.00 uri, ne le priporočljivo, temveč nujno. Ponudila bo poglobljen vpogled v kompleksno problematiko, razkrila ozadja in morda spodbudila k refleksiji o lastnih predsodkih in vlogi vsakega posameznika pri gradnji strpne in spoštljive družbe. Ne ostanite tiho ob širjenju sovraštva – bodite informirani. Več informacij o vseh teh perečih vprašanjih in odgovore na mnoga odprta vprašanja boste izvedeli ob poslušanju naše oddaje.

Do slišanja vas pozdravlja ekipa RIC Anglunipe.

 

 

 

Share: