Svetovni dan romskega jezika, ki ga vsako leto obeležujemo 5. novembra, je pomemben dan za vse pripadnike romske skupnosti in tudi za širšo javnost. Letošnji dogodek, ki ga je organizirala Zveza romske skupnosti Umbrella-Dežnik, je potekal 6. novembra v prostorih Španskih borcev v Ljubljani. Namen okrogle mize je bil osvetliti pomen romskega jezika kot ključnega elementa romske identitete in kulture.

      

Na okrogli mizi so sodelovali trije ključni predavatelji, ki so s svojimi bogatimi izkušnjami in znanjem obogatili razpravo. Sali Usein, priznani strokovnjak iz Pariza, je prinesel vpogled v stanje romskega jezika v Franciji ter izzive, s katerimi se srečujejo Romi v zahodnem svetu. Njegovo predavanje je podrobno obravnavalo, kako moderne tehnologije in načini komunikacije vplivajo na ohranjanje jezika med mladimi ter kako pomembno je, da se romski jezik prenaša iz generacije v generacijo.

Prav tako je Baškim Ređepi iz Italije predstavil svoje poglede, ki so se osredotočili na bogato zgodovino in tradicijo romskega jezika v Italiji. Njegova izkušnja z izobraževanjem in vključevanjem romske skupnosti v širšo družbo je ponudila dragocene nasvete, kako bi se lahko izboljšal dostop do izobraževanja romskih otrok, s čimer bi prispevali k ohranjanju jezika.

Tudi slovenski predstavnik, g. Tahirović, je prinesel pomemben glas domače skupnosti. Njegovo obveščanje o trenutni situaciji z romskim jezikom v Sloveniji in o prizadevanjih za ohranjanje romske kulture je bilo izjemno pomembno. Govoril je o projektih, ki jih izvajajo različne nevladne organizacije, da bi omogočili večje vključevanje romske skupnosti v slovensko družbo, hkrati pa tudi o ohranjanju njihove identitete, jezika in tradicije.

Dogodka se je udeležilo okoli 30 slušateljev, kar dokazuje, da obstaja zanimanje za tematiko, ki se dotika pravic, kulture in jezika romske skupnosti. Udeleženci so aktivno sodelovali v razpravi, postavljali vprašanja in delili svoje izkušnje, kar je prispevalo k dinamičnemu in konstruktivnemu dialogu. Pomemben prispevek k diskusiji je dal tudi g. Baluh, predstavnik Urada za narodnosti, ki je izpostavil prizadevanja vlade za izboljšanje položaja romske skupnosti v Sloveniji ter pomen ozaveščanja o njihovih pravicah.

Dogodek sofinancirano s strani Ministrstva za kulturo, kar odraža zavezo države k podpiranju kulturne raznolikosti in prizadevanjem za enakopravnost vseh etničnih skupin. Poudarjanje romskega jezika kot kulturnega bogastva in njegova promocija je ključnega pomena za zmanjšanje stereotipov ter diskriminacije, s katerimi se romska skupnost srečuje.

 

Članek pripravila: Maja Jelenc

Foto: Aleš Habič

 

Share: