Romi so se sestali tudi z romskim aktivistom Harisom Tahirovićem, ki se bo skupaj prizadevali kako pomagati
Romkinja: “Hudo je gledati otroka, ki smrdi, ker nimamo vode”
Romi v Otavicah pri Ribnici na kmetijski parceli, ki je v lasti ene od prebivalk naselja, živijo že 27 let. V tem času so si uspeli urediti elektriko, pitne vode pa kljub več prošnjam in poskusom ureditve še vedno nimajo. Tako kot vsi starši si želijo, da bi otrokom lahko omogočili dobre življenjske razmere in obiskovanje šole z vrstniki.
21. 08. 2024, 0.00
ŠPELA FERLIN
Đina Veselić se je v Otavice z možem preselila pred skoraj 27 leti. Parcela, na kateri so postavljene tri hiše iz opek, je v njeni lasti. Pred nekaj leti so na parceli uredili električno napeljavo, župan občine Ribnica pa naj bi jim obljubljal tudi ureditev pitne vode. Trenutno se namreč tri družine z vodo oskrbujejo kar same. »Imamo več zbiralnikov za vodo, ki pa že dolgo niso več primerni. Otrokom take vode ne moram dati,« je dejala Đina Veselić in nam pokazala star zbiralnik, v katerem je plavala mrtva žaba.
Pogosto so deležni očitkov, da so umazani in da otrok ne pošiljajo v šolo, a Đinin partner Miralem Veselić pravi, da si to želijo urediti. »V naselju živi več otrok, voda, ki jo imamo na voljo, pa ne zadošča za vse. Ljudje, ki imajo ves čas dostop do vode, sploh ne razmišljajo o tem, koliko vode porabijo vsak dan. Potrebujemo jo za pitje, umivanje, pomivanje posode in pranje perila, splakovanje stranišč in zalivanje vrtnin na naši njivi,« je povedal. Kljub pomanjkanju si prizadevajo, da bi ohranjali higieno.
Težko se je stuširati, oprati perilo, počistiti, če nimaš vode.
Poskušajo poiskati delo
Najbolj jih skrbi za otroke, ki so že ob prihodu v vrtec ali šolo izločeni. Melita Grm v naselju živi zadnjih pet let. S partnerjem si poskušata urediti primerne prostore za vzgajanje sina. »Pot do vode bo za nas najbrž še zelo dolga. Hudo mi je gledati otroka, ki je iz družbe izločen, ker smrdi. Ne morem ga skopati in ne morem oprati perila,« je dejala. Kljub pomanjkanju vode se trudijo, da bi otrokom zagotovili čista oblačila. Njihovi prostori so čisti in urejeni, a zaradi pomanjkanja vode jim ves čas ostajajo kupi umazane posode in perila.
Da bi ribniški Romi lahko prišli do pitne vode, bi občina najprej morala spremeniti občinski prostorski načrt, saj je parcela, na kateri so zdaj postavljene hiše, kmetijska. Šele po tem bi lahko zaprosili za legalizacijo in kasneje za ureditev dostopa do pitne vode. Trenutno si vodo priskrbijo na bližnjem pokopališču, kjer je voda dostopna vse leto, a pozimi pogosto zamrzne. Za pitje vodo kupujejo v trgovini. Ob tem so pogosto deležni očitkov, da so njihovi socialni prihodki previsoki in da denar porabljajo za nepotrebne reči.
»Tako kot se Slovenci razlikujejo med seboj, se tudi Romi. Nekateri poskušamo prihraniti vsak evro in socialno pomoč cenimo ter si poskušamo najti službo, drugi pa se ukvarjajo s kriminalom in tako dobijo večje količine denarja,« je prepričan Danilo Hudorovac.
Počutijo se izločene
Župan Občine Ribnica Samo Pogorelc je v minulih dneh večkrat omenil, da si tudi občina želi, da bi se Romi zaposlili, ponudili naj bi jim celo delovna mesta v občinskem podjetju Komunala Ribnica. A zanje pot do dela ni tako enostavna. Rok Veselić je svojo prošnjo oddal pred slabim letom, pogojem za delo je ustrezal. »Priložil sem celo potrdilo o nekaznovanosti, a so mi kasneje sporočili, da me v službo ne bodo vzeli, ker bi lahko povzročal težave drugim delavcem,« nam je pojasnil.
Takšna odločitev ga je močno prizadela, saj si je želel, da bi socialne prihodke lahko zamenjal s plačo in tako otrokom omogočil boljše razmere. »Govorijo nam, naj gremo delat. Ko se prijavimo za službo, pa nas ne želijo imeti v svoji sredi,« je dejal sogovornik. S prijavami na delo bo poskušal tudi v prihodnjih mesecih in ob tem si želi, da bi imel urejene razmere tudi doma. Prepričan je, da ga zaradi umazanih oblačil in kože sodelavci ne bi dojemali kot enakovrednega.
Skupaj z Romi iz bližnjega romskega naselja Goriča vas so v ponedeljek nameravali protestirati pred občino, saj bi svojim otrokom radi zagotovili vodo še pred začetkom šolskega leta. Kasneje so se po nasvetih Zveze Romov Slovenije odločili, da protest odpovejo, da ne bi nanje vrgel slabe luči, so povedali.
Vodo Romi dobijo le na bližnjem pokopališču, dokler pozimi ne zamrzne, in v trgovini. Zaradi pomanjkanja vode jim ostajajo tudi kupi umazane posode in perila.
Protest bi bil miren
V zadnjih tednih so bili zaradi nasilnih dogodkov v sosednji občini Kočevje deležni številnih sovražnih komentarjev, čeprav v te dogodke niso bili vpleteni. »Kako naj otroka pošljem v šolo, če pa ga bodo vsi napadali, ker je Rom. Želim si, da bi ljudje razumeli, da nismo kar vsi nasilni in da nimamo kar vsi orožja doma. Skrbi me, da se bodo zaradi drugih začeli Slovenci oboroževati in napadati nedolžne Rome,« je dejal Hudorovac.
Organizirati so nameravali miren protest pred občino, kamor bi povabili še Rome iz drugih občin, ki živijo v težkih razmerah, in pripeljati živino ter otroke. Po sestanku s predstavnikom Zveze Romov Slovenije Fatmirjem Bećirijem so se odločili, da bodo počakali na sestanek predstavnikov Romov na občini. Če občina ne bo ugodila njihovim prošnjam in pred začetkom šolskega leta uredila dostopa do pitne vode v naselju, bodo protest izvedli na prvi šolski dan. »Stvari ne želimo reševati agresivno. S protestom želimo le pokazati, kakšno je naše življenje, in vodilne opomniti, da imamo tudi Romi pravico do pitne vode,« je dodal Hudorovac.
Ribniški Romi so se sestali tudi s predstavnikom Zveze romske skupnosti Slovenije Umbrella Harisom Tahirovićem, ki je dejal, da so težave, na katere so v zadnjem času opozorili župani in predstavniki parlamentarnih strank, enake že desetletja, a politika zanje pogosto nima posluha.
»Velikokrat gre le za nabiranje političnih točk, pozabi pa se, da gre za človekove pravice. Prav je, da se opozarja na tiste, ki so problematični, a niso vsi Romi enaki,« je povedal in dodal, da imajo tudi Romi pravico, da izpostavijo svoje težave in so slišani. Prepričan je, da bodo težave lahko rešili le z dialogom in podporo romskih organizacij. Romom je obljubil, da bodo poskušali vzpostaviti stik z občino in zagotoviti pitno vodo
Share: