Anglunipe.si - Romski informacijski center Anglunipe
  • Domov
  • O nas
    • Projekti
  • Aktualno
  • Dogodki
  • Galerija
  • Bukvarna
  • ZVEZA UMBRELLA-DEŽNIK
  • RADIO RIC
Domov
O nas
    Projekti
Aktualno
Dogodki
Galerija
Bukvarna
ZVEZA UMBRELLA-DEŽNIK
RADIO RIC
Anglunipe.si - Romski informacijski center Anglunipe
  • Domov
  • O nas
    • Projekti
  • Aktualno
  • Dogodki
  • Galerija
  • Bukvarna
  • ZVEZA UMBRELLA-DEŽNIK
  • RADIO RIC

Svetovni dan svobodnega novinarstva

maj 3, 2025 by anglunipe Ni komentarjev

 

Vsako leto 3. maja obeležujemo Svetovni dan svobodnega novinarstva, dan, ki nas ne opominja le na temeljne človekove pravice do izražanja, pač pa tudi na globoko odgovornost, ki jo ta svoboda prinaša. Odgovornost do iskanja in poročanja resnice ne glede na težavnost, do spoštovanja človekovega dostojanstva vsakega posameznika in do varovanja raznolikosti glasov, ki bogatijo našo družbo. V dobi, ko novinarstvo v mnogih kotičkih sveta postaja tarča političnih pritiskov, ekonomskih interesov in celo brutalnega nasilja, se pomen neodvisnega, poštenega in svobodnega poročanja kaže z neizprosno ostrino. Svoboda novinarstva ni nekaj samoumevnega, temveč nekaj, za kar se je treba neprestano boriti, jo skrbno varovati in jo z vsakim dejanjem znova in znova udejanjati.

Vendar pa se za to plemenito idejo pogosto skriva kruta realnost, ki še posebej prizadene ranljive skupine v družbi, kot je romska skupnost. Medtem ko se zavzemamo za svobodo medijev kot temelj demokratične družbe, se moramo soočiti z dejstvom, da je ta ista svoboda včasih zlorabljena in izkoriščena za širjenje sovraštva, stereotipov in diskriminacije. Ironično, prav tisti mediji, ki bi morali biti glas zatiranih in marginaliziranih, pogosto prispevajo k njihovi stigmatizaciji.

Žalostno je, da je romska skupnost v novinarskih člankih in drugih medijskih objavah še vedno prepogosto tarča sovražnega govora in diskriminacije. Namesto da bi poročali o njihovih dosežkih, kulturi, izzivih in prispevkih k družbi, so Romi pogosto prikazani skozi prizmo negativnih stereotipov, ki poudarjajo kriminal, revščino in socialno izključenost. Takšna pristranska in senzacionalistična poročanja ne samo da škodujejo ugledu romske skupnosti, ampak tudi poglabljajo predsodke in diskriminacijo v družbi.

Pri Zvezi Umbrella-Dežnik želimo v tem kontekstu posebej opozoriti na pereč problem, s katerim se sooča romska skupnost v medijih. Žal opažamo, da je romska skupnost bodisi v televizijskih programih, tiskanih medijih ali na spletnih platformah vse prepogosto tarča sovražnega govora, diskriminacije in stereotipizacije. Takšno poročanje ne samo da škoduje posameznikom in škodi njihovemu ugledu, ampak tudi prispeva k ustvarjanju in ohranjanju negativne podobe o celotni romski skupnosti, kar pa posredno vpliva na njihovo socialno vključenost in enakopravnost v družbi.

Sovražni govor in diskriminacija v medijih imata resne posledice za romsko skupnost. Pripomoreta k ustvarjanju sovražnega okolja, ki otežuje njihovo vključevanje v družbo, spodbujata rasistično nasilje in diskriminacijo na področjih zaposlovanja, izobraževanja in stanovanjske politike. Takšne predstavitve ne upoštevajo kompleksnosti in raznolikosti znotraj romske skupnosti in prispevajo k generalizaciji, ki je škodljiva in neresnična. Poleg tega se lahko sovražni govor pojavi tudi v obliki neposrednih žalitev, groženj in pozivov k nasilju nad Romi, kar ustvarja ozračje strahu in negotovosti.Poleg tega pa negativna medijska podoba negativno vpliva na samozavest in identiteto mladih Romov, ki se morajo vsakodnevno soočati s stigmo in predsodki.

Zato je ključnega pomena, da se novinarji in medijski uredniki zavedajo svoje odgovornosti in da pri poročanju o romski skupnosti spoštujejo etične standarde in načela profesionalnega novinarstva. To pomeni, da morajo biti objektivni, nepristranski in da morajo preverjati dejstva, preden objavijo kakršne koli informacije. Prav tako je pomembno, da se izogibajo stereotipom in da romsko skupnost predstavljajo na celovit in uravnotežen način, ki odraža njihovo raznolikost in kompleksnost.

Svoboda medijev ne sme biti izgovor za širjenje sovraštva in nestrpnosti. Novinarji imajo moralno in etično dolžnost poročati objektivno, nepristransko in spoštljivo, pri čemer morajo upoštevati človekovo dostojanstvo vsakega posameznika. Pomembno je, da mediji aktivno prispevajo k razbijanju stereotipov o Romih in promovirajo njihovo pozitivno podobo v družbi. To lahko storijo tako, da poročajo o uspehih in dosežkih Romov, da predstavijo njihove zgodbe in izkušnje ter da omogočijo Romom, da sami izrazijo svoje mnenje in poglede na svet.

Poleg medijev imamo tudi mi, kot družba, odgovornost, da se borimo proti sovražnemu govoru in diskriminaciji Romov. To lahko storimo tako, da se ozaveščamo o predsodkih in stereotipih, ki jih imamo o Romih, da se upremo, ko slišimo ali vidimo sovražni govor, in da podpremo organizacije, ki delajo za pravice in enakost Romov.

Svoboda tiska mora služiti kot orodje za spodbujanje socialne pravičnosti, enakosti in vključevanja. Le tako lahko ustvarimo družbo, v kateri bodo vsi glasovi slišani in spoštovani, ne glede na njihovo etnično pripadnost, versko prepričanje ali socialni status. Za romsko skupnost to pomeni, da se bo njihov glas končno slišal brez izkrivljanja, da bodo njihove zgodbe pripovedovane s sočutjem in razumevanjem, in da bodo njihove pravice zaščitene. To je naš skupni izziv in naša odgovornost.

 

Članek pripravila: Maja T. Jelenc

Share:
Reading time: 4 min

Izberite jezik:

Kategorije

  • Aktualno (211)
  • Bukvarna (1)
  • Dogodki (53)
  • Galerija (13)
  • Radio Arhiv (76)
  • Zveza Umbrella Dežnik (17)

Oglejte si nas na Bloggerju

Anglunipe Blogger

Všečkaj našo stran

Facebook Pagelike Widget

Najbolj gledano

UPREROMA – Protest bo!

UPREROMA – Protest bo!

9. oktobra 2017
ERTF-Konferenca-2015-Slovenija

ERTF-Konferenca-2015-Slovenija

6. novembra 2017
ZMAGOVALCI LITERARNEGA NATEČAJA  “V SOŽITJU” 2017

ZMAGOVALCI LITERARNEGA NATEČAJA “V SOŽITJU” 2017

Tudi bog je umaknil svoj pogled od Ciganov/Romov : Berša bibahtalipe Romenghere : Naci holokausta

Tudi bog je umaknil svoj pogled od Ciganov/Romov : Berša bibahtalipe Romenghere : Naci holokausta

1. decembra 2017
RADIO ANGLUNIPE- 9.11.2017   »V sožitju«

RADIO ANGLUNIPE- 9.11.2017 »V sožitju«

2. decembra 2017

Zadnji dodani

RADIJSKA ODDAJA 08.05.2025

6. maja 2025

Svetovni dan svobodnega novinarstva

3. maja 2025

Spoštovani poslušalci radia Romano Anglunipe, obveščamo vas, da se trenutno soočamo s tehničnimi izzivi, ki nam onemogočajo nemoteno dodajanje preteklih oddaj v naš spletni arhiv.

13. aprila 2025

Drage poslušalke in poslušalci! Vljudno vas vabimo, da se nam pridružite v četrtek, 3. aprila 2025, ob 18.00 uri, na radiu Anglunipe, kjer bomo posvetili oddajo aktualnim temam, ki zadevajo romsko skupnost. Osredotočili se bomo na predlog novele zakona o romski skupnosti, ki ga je Urad Vlade za narodnosti objavil 24. marca 2025 na portalu e-Demokracij

1. aprila 2025

Drage poslušalke in poslušalci, v četrtek, 20. marca 2025, se ob 18:00 uri pridružite ekipi radia Anglunipe, v naši oddaji, posvečeni pereči temi diskriminacije romske skupnosti. Oddaja "Romano Anglunipe" bo tokrat osvetlila kompleksno problematiko, s katero se Romi soočajo vsakodnevno, in ponudila praktične rešitve ter nasvete.

15. marca 2025

Prijavite se na naše novice

Prijavi se na novice in bodi na tekočem z dogajanjem RIC!

Haris Tahirović

Aktualno

  • RADIJSKA ODDAJA 08.05.2025

  • Svetovni dan svobodnega novinarstva

  • Spoštovani poslušalci radia Romano Anglunipe, obveščamo vas, da se trenutno soočamo s tehničnimi izzivi, ki nam onemogočajo nemoteno dodajanje preteklih oddaj v naš spletni arhiv.

  • Drage poslušalke in poslušalci! Vljudno vas vabimo, da se nam pridružite v četrtek, 3. aprila 2025, ob 18.00 uri, na radiu Anglunipe, kjer bomo posvetili oddajo aktualnim temam, ki zadevajo romsko skupnost. Osredotočili se bomo na predlog novele zakona o romski skupnosti, ki ga je Urad Vlade za narodnosti objavil 24. marca 2025 na portalu e-Demokracij

  • Drage poslušalke in poslušalci, v četrtek, 20. marca 2025, se ob 18:00 uri pridružite ekipi radia Anglunipe, v naši oddaji, posvečeni pereči temi diskriminacije romske skupnosti. Oddaja "Romano Anglunipe" bo tokrat osvetlila kompleksno problematiko, s katero se Romi soočajo vsakodnevno, in ponudila praktične rešitve ter nasvete.

Socialna omrežja

FOLLOW ME ON INSTAGRAM

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.

TwitterFacebookFlickrGoogleInstagram
© 2017 Izdelava strani: PIARA.si