Zveza romske skupnosti Umbrella – Dežnik je danes, 18. decembra 2024, organizirala pomembno informativno okroglo mizo, ki je pritegnila pozornost mladih, ki iščejo priložnosti za nadaljnje izobraževanje. Tema okrogle mize je bila “Izobraževalni programi in štipendijske sheme za različne študijske programe v Indiji”. Splošna izobraževalna iniciativa Indijskega sveta za kulturno sodelovanje (ICCR) je ponudila možnost prijave na štipendije za slovenske državljane, ki se želijo izobraževati na dodiplomski, podiplomski ali raziskovalni ravni na uglednih univerzah in izobraževalnih ustanovah v Indiji.
Na dogodku je prisotne slavnostno nagovorila veleposlanica Indije v Sloveniji, njena ekscelenca ga. Namrata S. Kumar, ki je izpostavila pomen izobraževanja kot ključnega dejavnika za osebni in profesionalni razvoj mladih ljudi. Poudarila je, da Indija ponuja širok spekter študijskih programov, ki pokrivajo različna področja, od umetnosti, znanosti in tehnologije do poslovnika in mednarodnih odnosov. Njena ekscelenca je tudi poudarila, da so štipendijske sheme ICCR namenjene spodbujanju multikulturnega sodelovanja in razumevanja med državama ter zagotavljajo priložnosti za mednarodne študente, da izkusijo bogato kulturo in dediščino Indije.
Na okrogli mizi so bili prisotni mladi iz Ljubljane in Maribora, ki so bili aktivni udeleženci razprave in so postavljali vprašanja o pogojih za prijavo, življenju v Indiji ter o različnih študijskih programih, ki so na voljo. Mnogi so izrazili zanimanje za vseživljenjsko učenje. Veleposlanica je odgovorila na njihova vprašanja in jih spodbudila, naj izkoristijo te edinstvene priložnosti, ki lahko obogatijo njihovo znanje in izkušnje ter jim omogočijo, da postanejo ambasadorji medkulturnega sodelovanja.
Veleposlanica in njeni sodelavci so izpostavili pomembnost prilagodljivosti, odpiranja novim kulturam ter razvijanja mednarodnih stikov, ki lahko bistveno obogatijo njihovo osebno in poklicno pot.
Informacije, ki so jih pridobili udeleženci, brez dvoma prispevajo k razvoju medgeneracijskega dialoga in spodbujanju izobraževalnih priložnosti, kar je ključno za razvoj družbene odgovornosti in aktivnega državljanstva mladih.
V zaključku lahko rečemo, da je okrogla miza imela izjemen pomen za mlade udeležence, saj je odprla vrata novim priložnostim za izobraževanje in osebno rast. Takšni dogodki so potrebni, da se mladi motivirajo, informirajo o svetovnih priložnostih in razširijo svoja obzorja v vedno bolj povezanem svetu. Z večjo osveščenostjo o možnostih, ki jih nudi izobraževanje v tujini, bodo mladi lahko prevzeli aktivno vlogo v svoji prihodnosti in prispevali k napredku svoje skupnosti.
Avtorica članka: Maja Jelenc
Foto: Aleš Habič